O projektu


Tento projekt vznikl s cílem maximálně zjednodušit nařízení vydaná kvůli zamezení šíření COVID-19. Nařízení se mění (nebo alespoň v době vzniku projektu měnila) takřka ze dne na den a udržet přehled o tom, kde je zrovna dnes nařízeno nosit roušky, je takřka nadlidským úkolem. Nyní ale máte eso v rukávu a žádné další nařízení vás již nezaskočí. S naší stránkou můžete vyhledávat podle názvu obce, města, obce s rozšířenou působností, okresu, či kraje.

Narazili jste na chybu?

Napište nám email a v co nejbližší možné době ji opravíme. Díky za nahlášení!


Kdo za tímto projektem stojí?

Skupina dobrovolníků, co věří, že dělají dobrou věc. Nikdo nás neplatí (ale mohli by!) a vše děláme ve volném čase, bez nároku na odměnu. Nemáme nic společného s ministerstvem zdravotnictví, ani s jinou podobnou institucí.


Proč to děláme?

Protože někdo to dělat musí a ministerstvo zdravotnictví se k tomu moc nemá. Ve chvíli, kdy jsme na tomto projektu začali pracovat to bylo něco jako půl roku poté, co sem přišel koronavirus, blížila se druhá vlna a informační zdroje prostě za moc nestály. Jejich přehlednost nebyla moc velká a člověk tam musel věci hledat, tak jsme si vytvořili zdroj vlastní.

Edit: Dlužno dodat, že se v během listopadu 2020 situace hodně změnila a vznikl portál covid.gov, který vznikl za pomoci dobrovolníků zČesko.digital pod správou nakit.cz

Jak je to s aktuálností obsahu?

Aktuálnost informací je pro nás důležitá. Protože se snažíme se hromadou dat prokousat pokud možno bez újmy na zdraví a s minimálním množstvím stráveného lidského času, tak pro nás aktuálnost automaticky kontroluje aktualizační skript. Pokaždé, když se na webu Ministerstva Zdravotnictví objeví nové nařízení, nebo se něco stane se současným a tato změna ještě není v naší databázi zpracována, tuto informaci uvidíte na stránce na stránce Aktuálnost.
Snažíme se, aby náš projekt byl maximálně transparentní. Nebojíme se přiznat chyby a když se objeví nějaká chybějící informace, prostě se o tom dozvíte. Proč bychom to taky tajili...

To ty informace zadáváte... ručně?

Ano, bohužel je tomu tak. Přestože už jsou nějaké nařízení jsou publikované ve strojově čitelné formě, není to ani náhodou standard. KHS prostě stále budou skenovat vytištěné nařízení, jen aby tam byl podpis... V podstatě jediná nažízení, ve kterých se dá i vyhledávat jsou ta od ministerstva zdravotnictví. Když pomineme toto, tak zde jsou limity strojů a složitě psaný text, jako je nařízení, je prostě mimo dosah. A poslední je ještě drobná znalostní bariéra - nikdo z nás s takovými technologiemi neumí. Takže jestli s tímhle umíte a nebojíte se zapojit, napište nám!

Jak vás mohu podpořit?

Způsobů je spousta, jen si vybrat. Nově nás můžete podpořit posláním pár korun pomocí tlačítka


Existuje ale i spousta dalších způsobů, jak nám pomoct, například:

Našli jste se? Výborně! Teď už nám jenom napište maila a začleníme vás :-)

Za projektem stojí

Přispěvatelé


Napsali o nás

Budou k dispozici zdrojové kódy?

Zdrojové kódy jsme publikovali na Githubu.

A co data z databáze?

Ta je taky veřejná. Věříme, že k informacím a datům by měl mít přístup každý. Kdokoli, kdo by chtěl vycházet z našich dat může. Máme je k dispozici v několika formátech na githubu. Průběžně (ručně) aktualizujeme.

Není to jednoduchá práce

Možná si to na první pohled neuvědomujete, ale prokousávat se hromadou právního marastu může být někdy skutečně chuťovka. Změny v nařízeních, které mají třeba 10 stran, jsou v jednotlivých slovech (ano! Kvůli jednoho slova vydávají znova celé x stránkové nařízení). Zajímalo by mne, jestli se v tom vůbec oni sami vyznají... Veškeré zákony by měly být nahrané na Githubu, či podobném a spravovat se v nějakém verzovacím systému. Tolik práce a zbytečného papírování by se ušetřilo...

Chcete si naši práci vyzkoušet?

Zadání: Přepište tento text tak, aby jej pochopilo 10ti leté dítě.

MZDR 20588/2020-16/MIN/KAN bod 2

2. zakazují hromadné akce podle bodu 1, s výjimkou výstav, trhů, veletrhů a jim podobných akcí, s účastí přesahující ve stejný čas 10 osob, koná-li se akce převážně ve vnitřních prostorech staveb, pokud každý účastník akce nemá určeno místo k sezení; v případě hromadné akce podle předchozí věty, na kterou je zpoplatněn vstup, nelze vstup prodat jinak než na konkrétní místo k sezení; organizátor hromadné akce je povinen písemně evidovat celkový aktuální počet míst k sezení pro účastníky akce.

Zdroj

Každý, kdo někdy četl Hrabala se asi nad tímto pousměje a řekne si "ha, tohle je slabý odvar!". Ale pak chtějte, aby lidi dodržovali něco, co je napsané takhle složitě...